Contact details

COGST Office:
Mon-Fri 10-2pm 
0141 287 5447
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Facebook Image
Follow Us On Twitter - Image

New Members

register

Time Trials - Saturday 25th June 2016

TIME TRIALS Scotstoun Leisure Centre Warm up 7am, start 7.15am, finish 8.45am (approx). The club will be running Time Trials from 7am until 8.45am at Scotstoun Leisure Centre. This will provide a competitive opportunity for swimmers to get timed for the first time or to improve their times in order to gain entry to more competitions. Due to limitations on lane space it is open...


Read More...

East District Open Championships and Grand Prix 2016 (age at...

East District Open Championships and Grand Prix 2016 (age at 31st Dec 2016)Friday - Sunday 27th - 29th May 2016 Royal Commonwealth Pool, Dalkeith Road, Edinburgh, EH16 5BB Friday SESSION TIMESFriday Warm Up: 16:00 Start: 17:00 Saturday Warm Up: 08:00 Start: 09:00Warm Up: 12:30 Start: 13:30 Warm Up: 16:30 Start: 17:45 SundayWarm Up: 08:00 Start: 09:00Warm Up: 12:30 Start: 13:30 Warm Up: 16:30...


Read More...

Scottish National Open Championships 2016 Thursday 30th Jun...

Scottish National Open Championships 2016Thursday 30th June – Sunday 3rd July 2016 Tollcross International Swimming Centre, 350 Wellshot Road, Glasgow, G32 7QP Sessions 1, 4, 7 and 10, warm-up 7.30am for 8.45am startSessions 2, 5, 8 and 11, warm-up 12.15pm for 1.15pm startSessions 3, 6, 9 and 12, warm-up 4.30pm for 5.30pm start Entry Secretary: Marjorie Phillips ( This email address is being...


Read More...

East Kilbride Long Course Open Age Group Meet 3rd – 5th June...

East Kilbride Long Course Open Age Group Meet 3rd – 5th June 2016 Dollan Aqua CentreBrouster HillEast Kilbride, G74 1AF Session 1 Warm-up: 4.00pm Start: 5.00pmSessions 2 4 Warm-up: 8.30am Start: 9.30amSessions 3 Warm-up: 1.30pm Start: 2.30pmSessions 5 Warm-up: 12.30pm Start: 1.30pm PLEASE NOTEWe have brought forward Session 5 with a Warm up time of 12.30pm and Start time of 1.30pm...


Read More...

Alloa Junior Development Meet (Age 7-12) Saturday 21st May 2...

Alloa Junior Development Meet (Age 7-12)Saturday 21st May 2016 The Peak, Stirling Sports Village, Forthside Way, FK7 7UJ Session One, warm-up 9.00am for 10.00am startSession Two, warm-up 1.30pm for 2.30pm start Entry Secretary: Allison Shanahan ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ) Team Manager contact no: 07732 991179 - This number to be used...


Read More...
01234
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Events

Girls 10 Yrs/Under 50m Freestyle 09 YRS/UNDER
Girls 10 Yrs/Under 50m Freestyle 10 YRS
Boys 10 Yrs/Under 50m Freestyle 09 YRS/UNDER
Girls Open 100m Freestyle 11 YRS
Girls Open 100m Freestyle 12 YRS
Girls Open 100m Freestyle 13 YRS
Girls Open 100m Freestyle 14 YRS
Boys Open 100m Freestyle 11 YRS
Boys Open 100m Freestyle 12 YRS
Boys Open 100m Freestyle 13 YRS
Boys Open 100m Freestyle 14 YRS
Girls Open 200m Freestyle 11 YRS
Girls Open 200m Freestyle 12 YRS
Girls Open 200m Freestyle 13 YRS
Girls Open 200m Freestyle 14 YRS
Boys Open 200m Freestyle 11 YRS
Boys Open 200m Freestyle 12 YRS
Boys Open 200m Freestyle 13 YRS
Boys Open 200m Freestyle 14 YRS
Girls 10 Yrs/Under 50m Breaststroke 09 YRS/UNDER
Girls 10 Yrs/Under 50m Breaststroke 10 YRS
Boys 10 Yrs/Under 50m Breaststroke 09 YRS/UNDER
Girls Open 100m Breaststroke 12 YRS
Girls Open 100m Breaststroke 13 YRS
Girls Open 100m Breaststroke 14 YRS
Boys Open 100m Breaststroke 11 YRS
Boys Open 100m Breaststroke 12 YRS
Boys Open 100m Breaststroke 14 YRS
Girls Open 200m Breaststroke 11 YRS
Girls Open 200m Breaststroke 12 YRS
Girls Open 200m Breaststroke 13 YRS
Girls Open 200m Breaststroke 14 YRS
Boys Open 200m Breaststroke 11 YRS
Boys Open 200m Breaststroke 12 YRS
Boys Open 200m Breaststroke 14 YRS
Girls 10 Yrs/Under 50m Butterfly 09 YRS/UNDER
Girls 10 Yrs/Under 50m Butterfly 10 YRS
Boys 10 Yrs/Under 50m Butterfly 09 YRS/UNDER
Girls Open 100m Butterfly 11 YRS
Girls Open 100m Butterfly 12 YRS
Girls Open 100m Butterfly 13 YRS
Girls Open 100m Butterfly 14 YRS
Boys Open 100m Butterfly 11 YRS
Boys Open 100m Butterfly 12 YRS
Boys Open 100m Butterfly 13 YRS
Boys Open 100m Butterfly 14 YRS
Girls Open 200m Butterfly 11 YRS
Girls Open 200m Butterfly 12 YRS
Girls Open 200m Butterfly 13 YRS
Boys Open 200m Butterfly 11 YRS
Boys Open 200m Butterfly 12 YRS
Girls 10 Yrs/Under 50m Backstroke 09 YRS/UNDER
Girls 10 Yrs/Under 50m Backstroke 10 YRS
Boys 10 Yrs/Under 50m Backstroke 09 YRS/UNDER
Girls Open 100m Backstroke 11 YRS
Girls Open 100m Backstroke 12 YRS
Girls Open 100m Backstroke 13 YRS
Girls Open 100m Backstroke 14 YRS
Boys Open 100m Backstroke 11 YRS
Boys Open 100m Backstroke 12 YRS
Boys Open 100m Backstroke 13 YRS
Boys Open 100m Backstroke 14 YRS
Girls Open 200m Backstroke 11 YRS
Girls Open 200m Backstroke 12 YRS
Girls Open 200m Backstroke 13 YRS
Girls Open 200m Backstroke 14 YRS
Boys Open 200m Backstroke 11 YRS
Boys Open 200m Backstroke 12 YRS
Boys Open 200m Backstroke 14 YRS
Girls Open 200m IM 11 YRS
Girls Open 200m IM 12 YRS
Girls Open 200m IM 13 YRS
Girls Open 200m IM 14 YRS
Boys Open 200m IM 11 YRS
Boys Open 200m IM 12 YRS
Boys Open 200m IM 13 YRS
Girls 10 Yrs/Under 100m IM 09 YRS/UNDER
Girls 10 Yrs/Under 100m IM 10 YRS
Boys 10 Yrs/Under 100m IM 09 YRS/UNDER

Girls 10 Yrs/Under 50m Freestyle 09 YRS/UNDER

Place Name YOB Time
1. Rachael CLARK (95) 36.58
3. Stacey HENDERSON (95) 37.65
4. Kirstin L MCKINLEY (95) 37.84
5. Lauren D MACKAY (95) 38.23
7. Nicole M BOND (95) 39.09
9. Ciara A HARRISON (95) 40.11

Back to Table of Contents

Girls 10 Yrs/Under 50m Freestyle 10 YRS

Place Name YOB Time
5. Georgina E SELLYN (94) 37.22
8. Laura MILLER (94) 40.21

Back to Table of Contents

Boys 10 Yrs/Under 50m Freestyle 09 YRS/UNDER

Place Name YOB Time
4. Jack M AUSTIN (96) 37.77
7. Martin DOUGLAS (96) 38.83

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Freestyle 11 YRS

Place Name YOB Time
1. Robynne E SYDENHAM (93) 1:11.25
6. Anina KHAMISHA (93) 1:16.69

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Freestyle 12 YRS

Place Name YOB Time
3. Eilidh K LYNCH (92) 1:10.97
4. Shona M BLACK (93) 1:11.20
7. Heather MILLER (92) 1:14.13
11. Chelsea KENNY (92) 1:16.90

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Freestyle 13 YRS

Place Name YOB Time
5. Rebecca L CLOW (92) 1:18.91
6. Margaret E COYLE (91) 1:20.48

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Freestyle 14 YRS

Place Name YOB Time
3. Megan E SYDENHAM (90) 1:07.12
4. Carolyn C HUTCHINSON (91) 1:13.76

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Freestyle 11 YRS

Place Name YOB Time
1. Jack HARRIS (93) 1:08.52
2. Jamie MCKINLEY (93) 1:08.60
3. George ELDER (94) 1:10.95
4. Cameron A SOMERVILLE (93) 1:12.70

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Freestyle 12 YRS

Place Name YOB Time
3. Glenn C MCINTOSH (92) 1:07.51
6. Grant D MCPHERSON (93) 1:11.42
12. Alan R STUART (92) 1:23.41

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Freestyle 13 YRS

Place Name YOB Time
3. Ciaran A DOHERTY (91) 1:08.08

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Freestyle 14 YRS

Place Name YOB Time
3. David J PHILLIPS (90) 1:04.77

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Freestyle 11 YRS

Place Name YOB Time
1. Megan L DONNELLY (94) 2:30.62

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Freestyle 12 YRS

Place Name YOB Time
4. Eilidh K LYNCH (92) 2:31.66
6. Stephanie A CARR (92) 2:37.51
7. Heather MILLER (92) 2:39.34
10. Chelsea KENNY (92) 2:44.66
12. Emma J QUEARNS (92) 2:50.68

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Freestyle 13 YRS

Place Name YOB Time
1. Cheryl M BOND (91) 2:22.04

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Freestyle 14 YRS

Place Name YOB Time
2. Sophie G DORRIAN (90) 2:26.66
4. Carolyn C HUTCHINSON (91) 2:47.58
7. Kirsten MCCARRON (90) 2:51.76

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Freestyle 11 YRS

Place Name YOB Time
1. Jack HARRIS (93) 2:24.49
2. Jamie MCKINLEY (93) 2:27.42
3. George ELDER (94) 2:28.47
4. Cameron A SOMERVILLE (93) 2:33.42
6. Marc J AUSTIN (94) 2:45.56

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Freestyle 12 YRS

Place Name YOB Time
2. Glenn C MCINTOSH (92) 2:19.64
3. Ross T MACKAY (92) 2:20.00
5. Graeme SPALDING (93) 2:27.35
7. Grant D MCPHERSON (93) 2:38.41
12. Gavin S CAMERON (92) 3:02.76

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Freestyle 13 YRS

Place Name YOB Time
2. Ciaran A DOHERTY (91) 2:24.75

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Freestyle 14 YRS

Place Name YOB Time
2. Vasili GORDEYEV (90) 2:17.95
5. David J PHILLIPS (90) 2:25.23

Back to Table of Contents

Girls 10 Yrs/Under 50m Breaststroke 09 YRS/UNDER

Place Name YOB Time
1. Stacey HENDERSON (95) 49.00
2. Lauren D MACKAY (95) 49.09
3. Kirstin L MCKINLEY (95) 49.20
4. Rachael CLARK (95) 49.28
7. Nicole M BOND (95) 51.85
11. Ciara A HARRISON (95) 54.42

Back to Table of Contents

Girls 10 Yrs/Under 50m Breaststroke 10 YRS

Place Name YOB Time
1. Georgina E SELLYN (94) 43.75
7. Laura MILLER (94) 51.11

Back to Table of Contents

Boys 10 Yrs/Under 50m Breaststroke 09 YRS/UNDER

Place Name YOB Time
1. Martin DOUGLAS (96) 49.30
10. Jack M AUSTIN (96) 57.57

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Breaststroke 12 YRS

Place Name YOB Time
2. Shona M BLACK (93) 1:30.30
4. Heather MILLER (92) 1:35.99
6. Stephanie A CARR (92) 1:36.52
10. Eilidh K LYNCH (92) 1:39.31
13. Emma J QUEARNS (92) 1:40.25
17. Jennifer GIBSON (93) 1:45.41
22. Chelsea KENNY (92) 1:49.34

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Breaststroke 13 YRS

Place Name YOB Time
1. Cheryl M BOND (91) 1:29.79
Margaret E COYLE (91) DIS T 3L.

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Breaststroke 14 YRS

Place Name YOB Time
1. Sophie G DORRIAN (90) 1:24.13
3. Carolyn C HUTCHINSON (91) 1:34.74
6. Kirsten MCCARRON (90) 1:41.00

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Breaststroke 11 YRS

Place Name YOB Time
1. Jamie MCKINLEY (93) 1:38.33
6. Marc J AUSTIN (94) 1:53.25

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Breaststroke 12 YRS

Place Name YOB Time
2. Glenn C MCINTOSH (92) 1:32.12
3. Graeme SPALDING (93) 1:33.85
8. Grant D MCPHERSON (93) 1:38.79
14. Gavin S CAMERON (92) 1:47.29

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Breaststroke 14 YRS

Place Name YOB Time
1. Vasili GORDEYEV (90) 1:19.52
4. David J PHILLIPS (90) 1:27.11

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Breaststroke 11 YRS

Place Name YOB Time
2. Megan L DONNELLY (94) 3:25.06
9. Anina KHAMISHA (93) 3:36.14

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Breaststroke 12 YRS

Place Name YOB Time
2. Shona M BLACK (93) 3:14.94
4. Stephanie A CARR (92) 3:19.78
5. Heather MILLER (92) 3:20.35
11. Emma J QUEARNS (92) 3:28.43
12. Eilidh K LYNCH (92) 3:28.65
15. Chelsea KENNY (92) 3:43.72

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Breaststroke 13 YRS

Place Name YOB Time
Cheryl M BOND (91) DIS ST 0L.

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Breaststroke 14 YRS

Place Name YOB Time
2. Sophie G DORRIAN (90) 3:02.48
4. Carolyn C HUTCHINSON (91) 3:22.28

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Breaststroke 11 YRS

Place Name YOB Time
2. Jamie MCKINLEY (93) 3:24.01
4. George ELDER (94) 3:27.45

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Breaststroke 12 YRS

Place Name YOB Time
3. Glenn C MCINTOSH (92) 3:15.74
4. Graeme SPALDING (93) 3:18.40
9. Grant D MCPHERSON (93) 3:29.92
12. Gavin S CAMERON (92) 3:35.77

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Breaststroke 14 YRS

Place Name YOB Time
2. David J PHILLIPS (90) 3:06.48

Back to Table of Contents

Girls 10 Yrs/Under 50m Butterfly 09 YRS/UNDER

Place Name YOB Time
1. Rachael CLARK (95) 38.35
3. Nicole M BOND (95) 41.19
5. Kirstin L MCKINLEY (95) 41.99
6. Lauren D MACKAY (95) 42.33
7. Cara J TOSH (95) 43.61
9. Stacey HENDERSON (95) 45.23
11. Ciara A HARRISON (95) 48.60

Back to Table of Contents

Girls 10 Yrs/Under 50m Butterfly 10 YRS

Place Name YOB Time
13. Laura MILLER (94) 52.31

Back to Table of Contents

Boys 10 Yrs/Under 50m Butterfly 09 YRS/UNDER

Place Name YOB Time
4. Martin DOUGLAS (96) 45.57
7. Jack M AUSTIN (96) 47.16

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Butterfly 11 YRS

Place Name YOB Time
1. Robynne E SYDENHAM (93) 1:23.79
5. Anina KHAMISHA (93) 1:38.53

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Butterfly 12 YRS

Place Name YOB Time
3. Shona M BLACK (93) 1:19.57
4. Eilidh K LYNCH (92) 1:22.35
5. Stephanie A CARR (92) 1:24.52
9. Chelsea KENNY (92) 1:32.37
11. Heather MILLER (92) 1:40.12

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Butterfly 13 YRS

Place Name YOB Time
1. Cheryl M BOND (91) 1:11.00
3. Margaret E COYLE (91) 1:31.84
4. Rebecca L CLOW (92) 1:37.01

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Butterfly 14 YRS

Place Name YOB Time
2. Carolyn C HUTCHINSON (91) 1:36.15

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Butterfly 11 YRS

Place Name YOB Time
2. George ELDER (94) 1:23.52
3. Jack HARRIS (93) 1:28.57
4. Cameron A SOMERVILLE (93) 1:34.77

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Butterfly 12 YRS

Place Name YOB Time
1. Glenn C MCINTOSH (92) 1:16.33
2. Graeme SPALDING (93) 1:16.70
9. Gavin S CAMERON (92) 1:46.66
11. Alan R STUART (92) 2:18.68

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Butterfly 13 YRS

Place Name YOB Time
1. Ciaran A DOHERTY (91) 1:18.01

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Butterfly 14 YRS

Place Name YOB Time
4. David J PHILLIPS (90) 1:20.49

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Butterfly 11 YRS

Place Name YOB Time
1. Robynne E SYDENHAM (93) 2:59.01

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Butterfly 12 YRS

Place Name YOB Time
1. Sarah MACLEAN (92) 2:38.97
3. Shona M BLACK (93) 3:00.02
4. Stephanie A CARR (92) 3:01.49
6. Eilidh K LYNCH (92) 3:08.68
8. Heather MILLER (92) 3:35.98

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Butterfly 13 YRS

Place Name YOB Time
1. Cheryl M BOND (91) 2:36.85

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Butterfly 11 YRS

Place Name YOB Time
1. George ELDER (94) 2:55.37
3. Cameron A SOMERVILLE (93) 3:20.32

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Butterfly 12 YRS

Place Name YOB Time
1. Graeme SPALDING (93) 2:37.30
2. Ross T MACKAY (92) 2:39.50
3. Glenn C MCINTOSH (92) 2:42.09
6. Gavin S CAMERON (92) 3:59.42

Back to Table of Contents

Girls 10 Yrs/Under 50m Backstroke 09 YRS/UNDER

Place Name YOB Time
1. Kirstin L MCKINLEY (95) 40.55
2. Rachael CLARK (95) 40.63
4. Stacey HENDERSON (95) 43.70
6. Cara J TOSH (95) 44.15
9. Lauren D MACKAY (95) 45.56
10. Nicole M BOND (95) 45.88
13. Ciara A HARRISON (95) 48.55

Back to Table of Contents

Girls 10 Yrs/Under 50m Backstroke 10 YRS

Place Name YOB Time
5. Georgina E SELLYN (94) 43.66
10. Laura MILLER (94) 48.08

Back to Table of Contents

Boys 10 Yrs/Under 50m Backstroke 09 YRS/UNDER

Place Name YOB Time
3. Jack M AUSTIN (96) 43.30
5. Martin DOUGLAS (96) 45.88

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Backstroke 11 YRS

Place Name YOB Time
1. Megan L DONNELLY (94) 1:20.45
3. Anina KHAMISHA (93) 1:25.46

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Backstroke 12 YRS

Place Name YOB Time
5. Stephanie A CARR (92) 1:21.33
6. Emma J QUEARNS (92) 1:21.83
8. Eilidh K LYNCH (92) 1:24.77
10. Chelsea KENNY (92) 1:27.13
17. Heather MILLER (92) 1:30.48
19. Jennifer GIBSON (93) 1:32.66

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Backstroke 13 YRS

Place Name YOB Time
1. Cheryl M BOND (91) 1:19.64
7. Margaret E COYLE (91) 1:34.09

Back to Table of Contents

Girls Open 100m Backstroke 14 YRS

Place Name YOB Time
3. Sophie G DORRIAN (90) 1:19.00
7. Kirsten MCCARRON (90) 1:28.66
8. Carolyn C HUTCHINSON (91) 1:30.71

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Backstroke 11 YRS

Place Name YOB Time
2. George ELDER (94) 1:20.61
4. Cameron A SOMERVILLE (93) 1:24.40
6. Marc J AUSTIN (94) 1:29.54
Jamie MCKINLEY (93) DNF

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Backstroke 12 YRS

Place Name YOB Time
1. Ross T MACKAY (92) 1:12.63
2. Glenn C MCINTOSH (92) 1:14.32
4. Graeme SPALDING (93) 1:22.46
8. Grant D MCPHERSON (93) 1:28.37
11. Gavin S CAMERON (92) 1:29.94

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Backstroke 13 YRS

Place Name YOB Time
3. Ciaran A DOHERTY (91) 1:18.92

Back to Table of Contents

Boys Open 100m Backstroke 14 YRS

Place Name YOB Time
5. David J PHILLIPS (90) 1:18.81

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Backstroke 11 YRS

Place Name YOB Time
2. Robynne E SYDENHAM (93) 2:54.18
4. Anina KHAMISHA (93) 3:02.12

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Backstroke 12 YRS

Place Name YOB Time
1. Sarah MACLEAN (92) 2:32.41
5. Stephanie A CARR (92) 2:46.81
7. Eilidh K LYNCH (92) 3:02.72
9. Heather MILLER (92) 3:14.65

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Backstroke 13 YRS

Place Name YOB Time
4. Rebecca L CLOW (92) 3:11.89

Back to Table of Contents

Girls Open 200m Backstroke 14 YRS

Place Name YOB Time
1. Megan E SYDENHAM (90) 2:44.19
4. Carolyn C HUTCHINSON (91) 3:11.95

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Backstroke 11 YRS

Place Name YOB Time
1. Jamie MCKINLEY (93) 2:47.34
2. George ELDER (94) 2:50.64
4. Cameron A SOMERVILLE (93) 2:54.52

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Backstroke 12 YRS

Place Name YOB Time
1. Ross T MACKAY (92) 2:31.23
2. Glenn C MCINTOSH (92) 2:31.35
4. Graeme SPALDING (93) 2:52.77
6. Grant D MCPHERSON (93) 2:57.60
10. Alan R STUART (92) 3:25.28

Back to Table of Contents

Boys Open 200m Backstroke 14 YRS

Place Name YOB Time
4. David J PHILLIPS (90) 2:46.40

Back to Table of Contents

Girls Open 200m IM 11 YRS

Place Name YOB Time
2. Robynne E SYDENHAM (93) 2:54.95
5. Anina KHAMISHA (93) 3:08.83

Back to Table of Contents

Girls Open 200m IM 12 YRS

Place Name YOB Time
2. Stephanie A CARR (92) 2:52.34
4. Eilidh K LYNCH (92) 2:56.06
7. Chelsea KENNY (92) 3:05.06
8. Heather MILLER (92) 3:06.11

Back to Table of Contents

Girls Open 200m IM 13 YRS

Place Name YOB Time
1. Cheryl M BOND (91) 2:42.57
4. Margaret E COYLE (91) 3:11.15

Back to Table of Contents

Girls Open 200m IM 14 YRS

Place Name YOB Time
3. Carolyn C HUTCHINSON (91) 3:06.71
Megan E SYDENHAM (90) DIS T 4L.

Back to Table of Contents

Boys Open 200m IM 11 YRS

Place Name YOB Time
2. Jamie MCKINLEY (93) 2:55.62
4. Cameron A SOMERVILLE (93) 3:06.86
George ELDER (94) DIS T 5L.

Back to Table of Contents

Boys Open 200m IM 12 YRS

Place Name YOB Time
1. Glenn C MCINTOSH (92) 2:39.31
3. Ross T MACKAY (92) 2:39.95
5. Graeme SPALDING (93) 2:48.90
10. Grant D MCPHERSON (93) 3:10.01
11. Gavin S CAMERON (92) 3:12.93
13. Alan R STUART (92) 3:44.48

Back to Table of Contents

Boys Open 200m IM 13 YRS

Place Name YOB Time
3. Ciaran A DOHERTY (91) 2:46.43

Back to Table of Contents

Girls 10 Yrs/Under 100m IM 09 YRS/UNDER

Place Name YOB Time
1. Kirstin L MCKINLEY (95) 1:28.34
2. Rachael CLARK (95) 1:28.99
4. Lauren D MACKAY (95) 1:31.50
5. Cara J TOSH (95) 1:33.42
6. Stacey HENDERSON (95) 1:33.57
7. Nicole M BOND (95) 1:35.93
12. Ciara A HARRISON (95) 1:43.25

Back to Table of Contents

Girls 10 Yrs/Under 100m IM 10 YRS

Place Name YOB Time
2. Georgina E SELLYN (94) 1:28.28
9. Laura MILLER (94) 1:42.69

Back to Table of Contents

Boys 10 Yrs/Under 100m IM 09 YRS/UNDER

Place Name YOB Time
5. Martin DOUGLAS (96) 1:37.85
7. Jack M AUSTIN (96) 1:39.90

Back to Table of Contents

Member Login

Members Birthdays


Upcoming Birthdays

Latest Forum Posts

  • No posts to display.

Twitter Updates

cogst
cogst Last few spaces left The club is excited to announce we have secured flights and accommodation to run a warm... fb.me/2FZVLdGGm
03:55PM May 31
cogst
cogst Congratulations to @markdeans1 & Scott Deans who placed 6th & 16th respectively in today's 1.5K Colonia Classic at #bestfest @BESTswimCentre
02:22PM May 31
cogst
cogst Well done to all our athletes who raced at @sasaeast #EDOpen16 this weekend. Many quality swims and lots to work on now ahead of Nationals.
10:55PM May 29
cogst
cogst Fantastic history of club national champs t-shirts! Thanks to @victoriamilburn for keeping them all! @ScottishSwim pic.twitter.com/W3m84MHGqh
08:37AM May 28
cogst
cogst Good luck to @markdeans1 & Scott Deans who head off to #Mallorca @BESTswimCentre for the GB open water camp later today #BESTFEST
10:50PM May 27

Latest Comments

  • Club Time Trials - 30th April 2016 - Results
    Yann Robin 01.05.2016 22:38
    Tristan didn't swim the 100m breast at the TT, and I'm pretty sure he can't do it in 1'56. I think ...
     
  • Congratulations Camilla!
    Paul Iheagwaram 28.04.2016 21:22
    Well done Camilla Your a great inspiration for all the younger swimmers
     
  • Relocation of EAST squads during 2016 big meets
    Marjorie Phillips 15.04.2016 19:04
    All training sessions at pools other than Tollcross continue as usual during the Olympic and Paralympic ...
     
  • Relocation of EAST squads during 2016 big meets
    Lauren Taylor 15.04.2016 18:19
    Hello, is JD1 training on tomorrow at the usual time 7am - 9am or the earlier time of 5-7 ? Not ...
     
  • Mini League Round 1 - Sunday 28th February
    Lewis Hayes 11.03.2016 04:25
    Hi does any1 know the dates and details for round 2 of the mini league.

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information