Contact details

COGST Office:
Mon,Wed-Fri 10-2pm Tue 3.30-7pm
0141 287 5447
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Facebook Image
Follow Us On Twitter - Image

 

button website sign up button club shop
button join our club button team unify

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Congratulations to all of our young swimmers who competed at the Ren96 Graded Meet. Lots of great performances with 2 gold medals, 3 silver and 6 bronze. We also had 77 PB's achieved.

Also thanks to the volunteers and coaches for their support for the team.

John Phillips

Ryan Ajmone (10) M        
59.34S Male 8-10 50 Breast 19th PB (9sec)
48.20S Male 8-10 50 Free 30th PB (1sec)
Iain Allan (12) M        
3:06.90S Male 11-12 200 Free   PB (9sec)
6:19.07S Male 11-12 400 Free 5th PB (36sec)
1:35.68S Male 11-12 100 Back 13th    
3:24.33S Male 11-12 200 Back 8th PB (12sec)
38.61S Male 11-12 50 Free 17th    
Stuart Allan (11) M        
1:43.66S Male 11-12 100 IM 19th PB (1sec)
52.63S Male 11-12 50 Fly 8th    
2:00.62S Male 11-12 100 Breast 18th PB (3sec)
1:40.73S Male 11-12 100 Back 17th PB (2sec)
42.01S Male 11-12 50 Free 24th    
Bobbi Anderson (11) F        
1:42.13S Female 11-12 100 Breast 16th PB (7sec)
39.32S Female 11-12 50 Fly 2nd PB (5sec)
35.16S Female 11-12 50 Free 12th PB (3sec)
1:16.45S Female 11-12 100 Free 14th PB (8sec)
46.84S Female 11-12 50 Breast   PB (9sec)
Lucy Baxter (12) F        
1:40.60S Female 11-12 100 Breast 13th PB (3sec)
3:22.25S Female 11-12 200 IM 18th PB (8sec)
6:59.91S Female 11-12 400 IM 2nd PB (17sec)
2:59.52S Female 11-12 200 Free 15th    
Lisa Braidwood (9) F        
50.40S Female 8-10 50 Back 25th PB (5sec)
44.58S Female 8-10 50 Free 26th PB (1sec)
56.38S Female 8-10 50 Breast 23rd PB (6sec)
Colette Breckenridge (12) F        
40.33S Female 11-12 50 Free 44th PB (1sec)
Amber Campbell (10) F        
1:28.84S Female 8-10 100 Back 3rd    
1:25.76S Female 8-10 100 Free 9th PB (3sec)
Alex Cockburn (11) M        
1:51.47S Male 11-12 100 Breast 13th PB (3sec)
53.33S Male 11-12 50 Breast   PB (2sec)
Cara Croft (12) F        
36.22S Female 11-12 50 Free 16th PB (1sec)
1:22.79S Female 11-12 100 Free 35th    
2:58.48S Female 11-12 200 Free 13th    
Alex Eadie (13) F        
1:31.13S Female 13-14 100 Back 12th PB (2sec)
3:15.11S Female 13-14 200 Back 5th PB (14sec)
Bethany Eadie (9) F        
48.87S Female 8-10 50 Free 32nd PB (6sec)
1:03.48S Female 8-10 50 Breast 34th PB (5sec)
Morgan Francis (10) F        
47.32S Female 8-10 50 Back 16th PB (2sec)
45.23S Female 8-10 50 Free 27th PB (2sec)
Annie Gould (11) F        
1:24.86S Female 11-12 100 Fly 3rd PB (1sec)
5:33.12S Female 11-12 400 Free 11th PB (29sec)
3:11.41S Female 11-12 200 Fly 1st PB (19sec)
6:18.48S Female 11-12 400 IM 1st PB (24sec)
Lillian Harle (11) F        
1:27.46S Female 11-12 100 Free 45th PB (6sec)
Gabriel Kane (12) M        
52.28S Male 11-12 50 Breast 8th PB (9sec)
39.90S Male 11-12 50 Free 20th PB (5sec)
Nicole Keenan (9) F        
1:35.65S Female 8-10 100 Back 9th PB (10sec)
1:39.06S Female 8-10 100 IM 12th PB (24sec)
45.71S Female 8-10 50 Fly 5th PB (9sec)
46.50S Female 8-10 50 Back   PB (13sec)
Muhammad Khan (11) M        
1:46.42S Male 11-12 100 IM 20th PB (11sec)
45.68S Male 11-12 50 Breast 3rd PB (14sec)
40.18S Male 11-12 50 Free 22nd PB (11sec)
Kate Lamont (13) F        
1:52.63S Female 13-14 100 Breast 16th PB (5sec)
51.43S Female 13-14 50 Breast      
Rachael Lister (11) F        
38.28S Female 11-12 50 Free 33rd    
Peter MacEachen (10) M        
1:13.86S Male 8-10 50 Breast 30th PB (7sec)
50.02S Male 8-10 50 Free 32nd PB (3sec)
Stephanie McDowell (10) F        
47.81S Female 8-10 50 Back 19th PB (9sec)
42.34S Female 8-10 50 Free 18th PB (14sec)
55.80S Female 8-10 50 Breast 18th PB (12sec)
Paul McGhee (12) M        
7:03.51S Male 11-12 400 IM 3rd PB (4sec)
Kay McManus (10) F        
50.13S Female 8-10 50 Breast 2nd PB (2sec)
Calum Murray (11) M        
1:36.46S Male 11-12 100 Free 23rd PB (1sec)
1:03.24S Male 11-12 50 Breast 14th PB (4sec)
42.57S Male 11-12 50 Free 25th PB (1sec)
Catherine Perrett (13) F        
1:32.15S Female 13-14 100 Back 14th PB (4sec)
44.81S Female 13-14 50 Fly 7th PB (10sec)
44.60S Female 13-14 50 Back 12th PB (3sec)
1:25.62S Female 13-14 100 Free 19th PB (1sec)
44.57S Female 13-14 50 Back   PB (3sec)
40.42S Female 13-14 50 Free   PB (2sec)
Christopher Perrett (10) M        
1:07.61S Male 8-10 50 Breast 28th PB (11sec)
53.63S Male 8-10 50 Back 27th PB (11sec)
46.00S Male 8-10 50 Free 26th PB (5sec)
Deborah Perrett (12) F        
48.43S Female 11-12 50 Fly 19th    
Eden Power (11) F        
51.25S Female 11-12 50 Breast 21st PB (4sec)
Emma Purdie (11) F        
45.87S Female 11-12 50 Fly 11th PB (2sec)
Chiara Rae (12) F        
44.02S Female 11-12 50 Back 26th PB (8sec)
38.97S Female 11-12 50 Free 37th PB (7sec)
52.41S Female 11-12 50 Breast 23rd PB (5sec)
Alasdair Richmond (11) M        
1:47.65S Male 11-12 100 Breast 10th PB (3sec)
Aynslie Scott (13) M        
2:32.16S Male 13-14 200 Free 3rd PB (9sec)
2:52.55S Male 13-14 200 Back 3rd PB (2sec)
Reece Sharp (9) F        
56.09S Female 8-10 50 Back 32nd PB (21sec)
49.46S Female 8-10 50 Free 35th PB (4sec)
1:04.96S Female 8-10 50 Breast 35th PB (4sec)
Carla Wilson (9) F        
50.52S Female 8-10 50 Back 26th PB (10sec)
41.66S Female 8-10 50 Free 16th    
1:00.86S Female 8-10 50 Breast 32nd PB (6sec)