Contact details

COGST Office:
Mon,Wed-Fri 10-2pm Tue 3.30-7pm
0141 287 5447
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Facebook Image
Follow Us On Twitter - Image

 

button website sign up button club shop
button join our club button team unify

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Congratulations to all of our swimmers who competed at the West District Group 3. Lots of great performances with 9 gold medals, 6 silver and 4 bronze. We also had 54 PB's achieved.

Special mention must go to Anna Fleming who won all six events that she entered and also broke the Club, West District and Scottish Age group 11 year old record for the 100m freestyle with a very fast 1.02.30. Well Done Anna - From Dave Hill

Also thanks to the volunteers and coaches for their support for the team.

Nicole Amato (12) F        
2:42.06S (F) Female 12-12 200 Back 6th PB (6sec)
1:35.73S (P) Female 12-12 100 Breast 12th    
1:08.32S (P) Female 12-12 100 Free 10th PB (1sec)
1:16.98S (F) Female 12-12 100 Back 3rd PB (1sec)
1:17.84S (P) Female 12-12 100 Back 4th    
Lucy Baxter (12) F        
3:42.10S (F) Female 12-12 200 Fly 12th PB (9sec)
Scott Deans (13) M        
5:04.22S (F) Male 13-13 400 IM 2nd PB (7sec)
1:01.87S (P) Male 13-13 100 Free 11th PB (2sec)
1:07.65S (F) Male 13-13 100 Back 1st PB (1sec)
1:08.22S (P) Male 13-13 100 Back 1st    
4:29.62S (F) Male 13-13 400 Free 5th    
Robyn Dickson (13) F        
2:31.18S (P) Female 13-13 200 IM 1st    
2:31.92S (F) Female 13-13 200 IM 2nd    
2:16.08S (F) Female 13-13 200 Free 3rd    
5:13.60S (F) Female 13-13 400 IM 1st PB (11sec)
Anna Fleming (11) F        
1:23.12S (F) Female 10-11 100 Breast 1st PB (2sec)
1:28.27S (P) Female 10-11 100 Breast 1st    
1:12.08S (F) Female 10-11 100 Fly 1st    
1:15.74S (P) Female 10-11 100 Fly 1st    
2:17.51S (F) Female 10-11 200 Free 1st PB (1sec)
1:02.30S (P) Female 10-11 100 Free 1st    
1:02.68S (F) Female 10-11 100 Free 1st    
4:51.55S (F) Female 10-11 400 Free 1st PB (4sec)
2:41.90S (F) Female 10-11 200 Fly 1st PB (4sec)
Annie Gould (11) F        
2:43.37S (F) Female 10-11 200 Back 2nd PB (8sec)
1:22.61S (F) Female 10-11 100 Fly 3rd PB (3sec)
1:22.67S (P) Female 10-11 100 Fly 3rd PB (3sec)
2:32.91S (F) Female 10-11 200 Free 5th PB (6sec)
1:18.84S (P) Female 10-11 100 Back 4th PB (2sec)
1:19.48S (F) Female 10-11 100 Back 4th PB (1sec)
5:27.00S (F) Female 10-11 400 Free 5th PB (7sec)
Guy Haggerty (12) M        
1:08.36S (P) Male 12-12 100 Free 7th PB (2sec)
1:08.89S (F) Male 12-12 100 Free 7th PB (2sec)
1:30.86S (P) Male 12-12 100 Breast 11th    
Serena Iheagwaram (10) F        
1:27.14S (P) Female 10-11 100 Fly 5th    
1:28.12S (F) Female 10-11 100 Fly 7th    
3:05.82S (F) Female 10-11 200 Fly 5th PB (8sec)
Kate Lamont (13) F        
3:33.69S (F) Female 13-13 200 Fly 10th PB (23sec)
Conor Logan (11) M        
1:14.94S (P) Male 10-11 100 Free 13th PB (2sec)
1:21.71S (F) Male 10-11 100 Back 7th    
1:22.96S (P) Male 10-11 100 Back 8th    
2:41.82S (F) Male 10-11 200 Free 7th PB (6sec)
Paul McGhee (12) M        
3:51.45S (F) Male 12-12 200 Fly 11th    
1:36.14S (P) Male 12-12 100 Breast 14th PB (3sec)
Martin McInnes (13) M        
59.07S (P) Male 13-13 100 Free 2nd PB (1sec)
59.18S (F) Male 13-13 100 Free 4th PB (1sec)
4:26.12S (F) Male 13-13 400 Free 2nd PB (7sec)
2:36.32S (F) Male 13-13 200 Fly 6th    
Peter McManus (13) M        
3:11.45S (F) Male 13-13 200 Breast 15th    
1:14.57S (P) Male 13-13 100 Back 10th PB (4sec)
Angus Nicol (10) M        
1:11.35S (P) Male 10-11 100 Free 7th PB (3sec)
1:11.42S (F) Male 10-11 100 Free 6th PB (3sec)
3:15.59S (F) Male 10-11 200 Breast 2nd PB (7sec)
1:24.67S (P) Male 10-11 100 Back 12th PB (1sec)
1:31.16S (F) Male 10-11 100 Breast 1st PB (2sec)
1:32.90S (P) Male 10-11 100 Breast 2nd    
2:53.10S (F) Male 10-11 200 IM 5th PB (13sec)
2:55.38S (P) Male 10-11 200 IM 4th PB (11sec)
2:38.51S (F) Male 10-11 200 Free 4th    
Ross Prociw (12) M        
5:58.43S (F) Male 12-12 400 IM 7th PB (32sec)
1:09.66S (P) Male 12-12 100 Free 11th PB (1sec)
1:17.53S (F) Male 12-12 100 Back 3rd PB (2sec)
1:18.33S (P) Male 12-12 100 Back 3rd PB (1sec)
2:42.33S (F) Male 12-12 200 Back 5th PB (10sec)
1:38.08S (P) Male 12-12 100 Breast 19th PB (1sec)
2:29.93S (F) Male 12-12 200 Free 8th PB (5sec)
Scott Robertson (11) M        
3:47.18S (F) Male 10-11 200 Fly 12th PB (45sec)
Matthew Rossetter (13) M        
1:04.48S (P) Male 13-13 100 Free 16th    
1:17.92S (P) Male 13-13 100 Back 20th    
4:48.37S (F) Male 13-13 400 Free 12th    
2:43.41S (F) Male 13-13 200 Back 18th    
1:21.08S (P) Male 13-13 100 Fly 13th    
2:18.56S (F) Male 13-13 200 Free 12th    
Aynslie Scott (13) M        
3:18.00S (F) Male 13-13 200 Fly 16th PB (9sec)
2:40.24S (F) Male 13-13 200 Back 17th PB (13sec)
Kaitlin Stevenson (13) F        
1:25.44S (P) Female 13-13 100 Breast 3rd    
1:26.15S (F) Female 13-13 100 Breast 4th    
2:42.19S (P) Female 13-13 200 IM 11th PB (3sec)
1:17.35S (F) Female 13-13 100 Fly 7th PB (2sec)
1:17.89S (P) Female 13-13 100 Fly 8th PB (1sec)
2:59.01S (F) Female 13-13 200 Breast 2nd PB (1sec)
1:15.36S (F) Female 13-13 100 Back 6th PB (1sec)
1:15.66S (P) Female 13-13 100 Back 6th PB (1sec)
Jude Wallace (11) M        
1:20.84S (P) Male 10-11 100 Back 4th PB (6sec)