Contact details

COGST Office:
Mon,Wed-Fri 10-2pm Tue 3.30-7pm
0141 287 5447
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Facebook Image
Follow Us On Twitter - Image

 

button website sign up button club shop
button join our club button team unify

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Glasgow Swimmers results

Heats Boys 15 Yrs/Over 100m Backstroke
Heats Girls 15 Yrs/Over 100m Breaststroke
Girls 11/14 Yrs 400m IM
Heats Boys 15 Yrs/Over 200m Butterfly
Heats Girls 15 Yrs/Over 100m Butterfly
Boys 11/14 Yrs 1500m Freestyle
Heats Boys 15 Yrs/Over 200m Freestyle
Heats Girls 15 Yrs/Over 200m IM
Heats Boys 11/14 Yrs 100m Backstroke
Girls 15 Yrs/Over 400m IM
Heats Boys 11/14 Yrs 200m Butterfly
Heats Girls 11/14 Yrs 100m Butterfly
Boys 15 Yrs/Over 1500m Freestyle
Heats Boys 11/14 Yrs 200m Freestyle
Heats Girls 11/14 Yrs 200m IM
Final Boys 11/12 Yrs 100m Backstroke
Final Boys 15/16 Yrs 100m Backstroke
Final Girls 13/14 Yrs 100m Breaststroke
Final Girls 15/16 Yrs 100m Breaststroke
Final Boys 11/12 Yrs 200m Butterfly
Final Boys 15/16 Yrs 200m Butterfly
Final Girls 13/14 Yrs 100m Butterfly
Final Girls 15/16 Yrs 100m Butterfly
Final Boys 15/16 Yrs 200m Freestyle
Final Boys 17 Yrs/Over 200m Freestyle
Final Boys 11/12 Yrs 200m Freestyle
Final Girls 11/12 Yrs 200m IM
Final Girls 15/16 Yrs 200m IM
Final Girls 17 Yrs/Over 200m IM
Mens Open 400m Freestyle Team
Womens Open 400m Medley Team
Heats Boys 15 Yrs/Over 50m Freestyle
Heats Girls 15 Yrs/Over 100m Backstroke
Heats Boys 15 Yrs/Over 100m Breaststroke
Boys 11/14 Yrs 400m IM
Heats Girls 15 Yrs/Over 200m Butterfly
Heats Boys 15 Yrs/Over 100m Butterfly
Girls 11/14 Yrs 800m Freestyle
Heats Boys 15 Yrs/Over 200m IM
Heats Girls 15 Yrs/Over 200m Freestyle
Heats Girls 11/14 Yrs 100m Backstroke
Boys 15 Yrs/Over 400m IM
Heats Girls 11/14 Yrs 200m Butterfly
Heats Boys 11/14 Yrs 100m Butterfly
Girls 15 Yrs/Over 800m Freestyle
Heats Girls 11/14 Yrs 200m Freestyle
Heats Boys 11/14 Yrs 200m IM
Final Girls 13/14 Yrs 100m Backstroke
Final Girls 15/16 Yrs 100m Backstroke
Final Boys 15/16 Yrs 100m Breaststroke
Final Girls 11/12 Yrs 200m Butterfly
Final Girls 13/14 Yrs 200m Butterfly
Final Girls 15/16 Yrs 200m Butterfly
Final Boys 11/12 Yrs 100m Butterfly
Final Boys 15/16 Yrs 100m Butterfly
Final Girls 13/14 Yrs 200m Freestyle
Final Girls 15/16 Yrs 200m Freestyle
Final Boys 11/12 Yrs 200m IM
Final Boys 15/16 Yrs 200m IM
Womens Open 400m Freestyle Team
Mens Open 400m Medley Team
Heats Girls 15 Yrs/Over 100m Freestyle
Heats Boys 15 Yrs/Over 100m Freestyle
Girls 11/14 Yrs 400m Freestyle
Boys 11/14 Yrs 400m Freestyle
Heats Girls 15 Yrs/Over 200m Breaststroke
Heats Boys 15 Yrs/Over 200m Breaststroke
Heats Girls 15 Yrs/Over 200m Backstroke
Heats Boys 15 Yrs/Over 50m Butterfly
Heats Girls 11/14 Yrs 100m Freestyle
Heats Boys 11/14 Yrs 100m Freestyle
Girls 15 Yrs/Over 400m Freestyle
Boys 15 Yrs/Over 400m Freestyle
Heats Girls 11/14 Yrs 200m Backstroke
Heats Boys 11/14 Yrs 200m Backstroke
Final Boys 15/16 Yrs 100m Freestyle
Final Girls 13/14 Yrs 200m Breaststroke
Final Boys 15/16 Yrs 200m Breaststroke
Final Girls 13/14 Yrs 200m Backstroke
Final Boys 17 Yrs/Over 200m Backstroke
Final Boys 11/12 Yrs 100m Freestyle
Final Girls 15/16 Yrs 100m Freestyle
Final Girls 15/16 Yrs 200m Breaststroke
Final Boys 11/12 Yrs 200m Backstroke
Final Girls 15/16 Yrs 200m Backstroke
Mens Open 800m Freestyle Team
Womens Open 800m Freestyle Team
Womens Open 800m Freestyle Team

Heats Boys 15 Yrs/Over 100m Backstroke

Place Name Time
3. Michael J JAMIESON 1:03.84

Back to Table of Contents

Heats Girls 15 Yrs/Over 100m Breaststroke

Place Name Time
3. Hannah MILEY 1:17.90

Back to Table of Contents

Girls 11/14 Yrs 400m IM

Place Name Time
6. Sarah MACLEAN 5:52.87
11. Cara C PURDIE 6:06.44
14. Stephanie A CARR 6:13.27
15. Megan L DONNELLY 6:15.32
18. Eilidh K LYNCH 6:34.08

Back to Table of Contents

Heats Boys 15 Yrs/Over 200m Butterfly

Place Name Time
3. Alasdair M REID 2:16.58
4. David R SHEWAN 2:16.74

Back to Table of Contents

Heats Girls 15 Yrs/Over 100m Butterfly

Place Name Time
1. Hannah MILEY 1:05.03
2. Danielle BERRY 1:07.93
12. Danielle M BROWN 1:12.92

Back to Table of Contents

Boys 11/14 Yrs 1500m Freestyle

Place Name Time
4. Glenn C MCINTOSH 19:27.85
5. Graeme SPALDING 19:46.45

Back to Table of Contents

Heats Boys 15 Yrs/Over 200m Freestyle

Place Name Time
6. David R SHEWAN 2:03.94
24. Stuart R THORN 2:10.50
25. Alasdair M REID 2:10.99

Back to Table of Contents

Heats Girls 15 Yrs/Over 200m IM

Place Name Time
1. Hannah MILEY 2:22.79
2. Lorna SMITH 2:24.52
16. Vicky OFFICER 2:41.15
21. Laura L GALBRAITH 2:43.25
Danielle M BROWN DQ

Back to Table of Contents

Heats Boys 11/14 Yrs 100m Backstroke

Place Name Time
7. Glenn C MCINTOSH 1:18.03
10. Jack D WALKER 1:19.28
21. Jack HARRIS 1:22.57
23. George ELDER 1:23.81
24. Kevin A GOUGH 1:24.99

Back to Table of Contents

Girls 15 Yrs/Over 400m IM

Place Name Time
1. Hannah MILEY 4:53.78
10. Laura L GALBRAITH 5:32.05
11. Vicky OFFICER 5:33.88
14. Danielle M BROWN 5:44.40

Back to Table of Contents

Heats Boys 11/14 Yrs 200m Butterfly

Place Name Time
2. Ross T MACKAY 2:49.61
4. Graeme SPALDING 2:52.43
6. Graeme OFFICER 2:57.82
7. Glenn C MCINTOSH 3:00.16

Back to Table of Contents

Heats Girls 11/14 Yrs 100m Butterfly

Place Name Time
18. Cara C PURDIE 1:22.08

Back to Table of Contents

Boys 15 Yrs/Over 1500m Freestyle

Place Name Time
11. Martin N DOHERTY 18:27.27
14. Martin R KERR 18:45.47

Back to Table of Contents

Heats Boys 11/14 Yrs 200m Freestyle

Place Name Time
5. Alasdair G STIRLING 2:22.98
8. Ross T MACKAY 2:26.32
23. Cameron A SOMERVILLE 2:32.60
24. Jack HARRIS 2:32.88

Back to Table of Contents

Heats Girls 11/14 Yrs 200m IM

Place Name Time
6. Sarah MACLEAN 2:45.93

Back to Table of Contents

Final Boys 11/12 Yrs 100m Backstroke

Place Name Time
3. Glenn C MCINTOSH 1:16.17
9. Jack D WALKER 1:18.95

Back to Table of Contents

Final Boys 15/16 Yrs 100m Backstroke

Place Name Time
4. Michael J JAMIESON 1:02.55

Back to Table of Contents

Final Girls 13/14 Yrs 100m Breaststroke

Place Name Time
4. Ruth MACLEAN 1:16.95

Back to Table of Contents

Final Girls 15/16 Yrs 100m Breaststroke

Place Name Time
3. Hannah MILEY 1:17.52

Back to Table of Contents

Final Boys 11/12 Yrs 200m Butterfly

Place Name Time
2. Ross T MACKAY 2:45.39
4. Graeme SPALDING 2:47.68
7. Graeme OFFICER 2:54.00
8. Glenn C MCINTOSH 2:56.36

Back to Table of Contents

Final Boys 15/16 Yrs 200m Butterfly

Place Name Time
2. David R SHEWAN 2:10.47
5. Alasdair M REID 2:16.36

Back to Table of Contents

Final Girls 13/14 Yrs 100m Butterfly

Place Name Time
5. Cheryl M BOND 1:11.03
8. Judi HUMPHREYS 1:12.20

Back to Table of Contents

Final Girls 15/16 Yrs 100m Butterfly

Place Name Time
1. Hannah MILEY 1:04.60
4. Danielle BERRY 1:08.32

Back to Table of Contents

Final Boys 15/16 Yrs 200m Freestyle

Place Name Time
6. David R SHEWAN 2:03.10

Back to Table of Contents

Final Boys 17 Yrs/Over 200m Freestyle

Place Name Time
10. Jamie G FORREST 2:08.90

Back to Table of Contents

Final Boys 11/12 Yrs 200m Freestyle

Place Name Time
4. Alasdair G STIRLING 2:21.63
10. Ross T MACKAY 2:27.22

Back to Table of Contents

Final Girls 11/12 Yrs 200m IM

Place Name Time
3. Sarah MACLEAN 2:40.70

Back to Table of Contents

Final Girls 15/16 Yrs 200m IM

Place Name Time
1. Lorna SMITH 2:20.20
2. Hannah MILEY 2:20.87

Back to Table of Contents

Final Girls 17 Yrs/Over 200m IM

Place Name Time
1. Rebecca J COOKE 2:21.81
7. Susan C BLACK 2:55.37

Back to Table of Contents

Mens Open 400m Freestyle Team

Place Name Time
4. City Of Glasgow 15-18 3:46.10

Back to Table of Contents

Womens Open 400m Medley Team

Place Name Time
1. City Of Glasgow 14-17 4:29.13
10. City Of Glasgow 11-13 5:00.80

Back to Table of Contents

Heats Boys 15 Yrs/Over 50m Freestyle

Place Name Time
29. Stuart R THORN 27.81
38. Michael P LYNCH 28.42

Back to Table of Contents

Heats Girls 15 Yrs/Over 100m Backstroke

Place Name Time
1. Lorna SMITH 1:07.37
4. Suzanne ROBERTSON 1:10.72
16. Vicky OFFICER 1:16.10

Back to Table of Contents

Heats Boys 15 Yrs/Over 100m Breaststroke

Place Name Time
1. Michael J JAMIESON 1:11.01

Back to Table of Contents

Boys 11/14 Yrs 400m IM

Place Name Time
1. Ross T MACKAY 5:45.46
3. Glenn C MCINTOSH 5:48.50
8. Graeme SPALDING 6:00.14
Alasdair G STIRLING DQ

Back to Table of Contents

Heats Girls 15 Yrs/Over 200m Butterfly

Place Name Time
1. Hannah MILEY 2:20.15
9. Danielle M BROWN 2:43.33

Back to Table of Contents

Heats Boys 15 Yrs/Over 100m Butterfly

Place Name Time
8. David R SHEWAN 1:02.21
11. Alasdair M REID 1:03.04
30. Michael P LYNCH 1:09.79

Back to Table of Contents

Girls 11/14 Yrs 800m Freestyle

Place Name Time
3. Sarah MACLEAN 10:09.81
11. Robynne E SYDENHAM 10:54.29
13. Cara C PURDIE 10:58.22

Back to Table of Contents

Heats Boys 15 Yrs/Over 200m IM

Place Name Time
1. Michael J JAMIESON 2:17.30
9. David R SHEWAN 2:22.14
34. Stuart R THORN 2:35.05

Back to Table of Contents

Heats Girls 15 Yrs/Over 200m Freestyle

Place Name Time
1. Hannah MILEY 2:08.85
3. Danielle BERRY 2:10.67
5. Lorna SMITH 2:12.32
21. Laura L GALBRAITH 2:19.04
38. Vicky OFFICER 2:25.01

Back to Table of Contents

Heats Girls 11/14 Yrs 100m Backstroke

Place Name Time
20. Emma J QUEARNS 1:24.22

Back to Table of Contents

Boys 15 Yrs/Over 400m IM

Place Name Time
1. Michael J JAMIESON 4:40.04
17. Martin R KERR 5:26.28

Back to Table of Contents

Heats Girls 11/14 Yrs 200m Butterfly

Place Name Time
8. Cara C PURDIE 2:57.95

Back to Table of Contents

Heats Boys 11/14 Yrs 100m Butterfly

Place Name Time
5. Ross T MACKAY 1:18.14
8. Glenn C MCINTOSH 1:18.78
11. George ELDER 1:20.04
14. Graeme OFFICER 1:20.78
17. Graeme SPALDING 1:21.91

Back to Table of Contents

Girls 15 Yrs/Over 800m Freestyle

Place Name Time
1. Danielle BERRY 9:18.27
15. Suzanne ROBERTSON 10:00.09

Back to Table of Contents

Heats Girls 11/14 Yrs 200m Freestyle

Place Name Time
2. Sarah MACLEAN 2:19.55

Back to Table of Contents

Heats Boys 11/14 Yrs 200m IM

Place Name Time
10. Ross T MACKAY 2:45.26
13. Alasdair G STIRLING 2:49.18
16. Glenn C MCINTOSH 2:51.83
17. George ELDER 2:52.28
22. Jack HARRIS 2:57.04

Back to Table of Contents

Final Girls 13/14 Yrs 100m Backstroke

Place Name Time
2. Rona KEAY 1:10.18

Back to Table of Contents

Final Girls 15/16 Yrs 100m Backstroke

Place Name Time
1. Lorna SMITH 1:06.99
7. Suzanne ROBERTSON 1:11.59

Back to Table of Contents

Final Boys 15/16 Yrs 100m Breaststroke

Place Name Time
1. Michael J JAMIESON 1:07.65

Back to Table of Contents

Final Girls 11/12 Yrs 200m Butterfly

Place Name Time
6. Cara C PURDIE 2:51.57

Back to Table of Contents

Final Girls 13/14 Yrs 200m Butterfly

Place Name Time
4. Cheryl M BOND 2:37.30

Back to Table of Contents

Final Girls 15/16 Yrs 200m Butterfly

Place Name Time
1. Hannah MILEY 2:17.79

Back to Table of Contents

Final Boys 11/12 Yrs 100m Butterfly

Place Name Time
6. Glenn C MCINTOSH 1:18.22
7. Ross T MACKAY 1:18.59
10. George ELDER 1:23.15

Back to Table of Contents

Final Boys 15/16 Yrs 100m Butterfly

Place Name Time
8. David R SHEWAN 1:01.48

Back to Table of Contents

Final Girls 13/14 Yrs 200m Freestyle

Place Name Time
3. Fiona M O'PREY 2:14.60
5. Ruth MACLEAN 2:16.47
10. Katie E SPALDING 2:19.69

Back to Table of Contents

Final Girls 15/16 Yrs 200m Freestyle

Place Name Time
2. Hannah MILEY 2:07.63
3. Danielle BERRY 2:08.73
10. Lorna SMITH 2:14.73

Back to Table of Contents

Final Boys 11/12 Yrs 200m IM

Place Name Time
8. Ross T MACKAY 2:46.18

Back to Table of Contents

Final Boys 15/16 Yrs 200m IM

Place Name Time
2. Michael J JAMIESON 2:11.32
7. David R SHEWAN 2:22.05

Back to Table of Contents

Womens Open 400m Freestyle Team

Place Name Time
1. City Of Glasgow 14-17 4:03.88
13. City Of Glasgow 11-13 4:28.93

Back to Table of Contents

Mens Open 400m Medley Team

Place Name Time
6. City Of Glasgow 15-18 4:18.72

Back to Table of Contents

Heats Girls 15 Yrs/Over 100m Freestyle

Place Name Time
3. Lorna SMITH 1:00.85
4. Hannah MILEY 1:01.45
5. Danielle BERRY 1:01.88
30. Laura L GALBRAITH 1:05.94
38. Vicky OFFICER 1:07.65

Back to Table of Contents

Heats Boys 15 Yrs/Over 100m Freestyle

Place Name Time
5. David R SHEWAN 57.19
10. Alasdair M REID 58.11
45. Stuart R THORN 1:01.33
48. Michael P LYNCH 1:02.94

Back to Table of Contents

Girls 11/14 Yrs 400m Freestyle

Place Name Time
3. Sarah MACLEAN 4:58.04
11. Megan L DONNELLY 5:14.90
21. Stephanie A CARR 5:31.41

Back to Table of Contents

Boys 11/14 Yrs 400m Freestyle

Place Name Time
5. Ross T MACKAY 5:01.78
9. Glenn C MCINTOSH 5:04.44
10. Graeme SPALDING 5:05.23
16. Cameron A SOMERVILLE 5:14.62
18. Jamie MCKINLEY 5:44.63
Alasdair G STIRLING DQ

Back to Table of Contents

Heats Girls 15 Yrs/Over 200m Breaststroke

Place Name Time
2. Hannah MILEY 2:42.80

Back to Table of Contents

Heats Boys 15 Yrs/Over 200m Breaststroke

Place Name Time
1. Michael J JAMIESON 2:34.35

Back to Table of Contents

Heats Girls 15 Yrs/Over 200m Backstroke

Place Name Time
1. Lorna SMITH 2:21.22
2. Hannah MILEY 2:26.46
7. Suzanne ROBERTSON 2:32.00
13. Vicky OFFICER 2:36.99

Back to Table of Contents

Heats Boys 15 Yrs/Over 50m Butterfly

Place Name Time
22. Michael P LYNCH 30.62
23. Stuart R THORN 31.66

Back to Table of Contents

Heats Girls 11/14 Yrs 100m Freestyle

Place Name Time
12. Sarah MACLEAN 1:08.53

Back to Table of Contents

Heats Boys 11/14 Yrs 100m Freestyle

Place Name Time
4. Alasdair G STIRLING 1:05.70

Back to Table of Contents

Girls 15 Yrs/Over 400m Freestyle

Place Name Time
1. Hannah MILEY 4:29.21
9. Laura L GALBRAITH 4:46.56
19. Vicky OFFICER 4:57.75

Back to Table of Contents

Boys 15 Yrs/Over 400m Freestyle

Place Name Time
9. Alasdair M REID 4:27.44
24. Martin N DOHERTY 4:45.26

Back to Table of Contents

Heats Girls 11/14 Yrs 200m Backstroke

Place Name Time
23. Stephanie A CARR 2:52.92

Back to Table of Contents

Heats Boys 11/14 Yrs 200m Backstroke

Place Name Time
1. Ross T MACKAY 2:37.68
4. Glenn C MCINTOSH 2:41.43
8. Jack D WALKER 2:46.80
18. George ELDER 2:53.38
19. Jack HARRIS 2:54.17
25. Cameron A SOMERVILLE 3:00.69
27. Kevin A GOUGH 3:01.65

Back to Table of Contents

Final Boys 15/16 Yrs 100m Freestyle

Place Name Time
5. David R SHEWAN 56.99
8. Alasdair M REID 57.84

Back to Table of Contents

Final Girls 13/14 Yrs 200m Breaststroke

Place Name Time
3. Ruth MACLEAN 2:43.13

Back to Table of Contents

Final Boys 15/16 Yrs 200m Breaststroke

Place Name Time
1. Michael J JAMIESON 2:22.82

Back to Table of Contents

Final Girls 13/14 Yrs 200m Backstroke

Place Name Time
4. Rona KEAY 2:29.97

Back to Table of Contents

Final Boys 17 Yrs/Over 200m Backstroke

Place Name Time
9. Jamie G FORREST 2:21.79

Back to Table of Contents

Final Boys 11/12 Yrs 100m Freestyle

Place Name Time
5. Alasdair G STIRLING 1:05.05

Back to Table of Contents

Final Girls 15/16 Yrs 100m Freestyle

Place Name Time
2. Lorna SMITH 59.14
4. Hannah MILEY 1:00.28
5. Danielle BERRY 1:01.08

Back to Table of Contents

Final Girls 15/16 Yrs 200m Breaststroke

Place Name Time
3. Hannah MILEY 2:42.67

Back to Table of Contents

Final Boys 11/12 Yrs 200m Backstroke

Place Name Time
1. Glenn C MCINTOSH 2:36.38
2. Ross T MACKAY 2:38.91
9. Jack D WALKER 2:46.71

Back to Table of Contents

Final Girls 15/16 Yrs 200m Backstroke

Place Name Time
1. Lorna SMITH 2:18.41
2. Hannah MILEY 2:23.13

Back to Table of Contents

Mens Open 800m Freestyle Team

Place Name Time
3. City Of Glasgow 15-18 8:13.06

Back to Table of Contents

Womens Open 800m Freestyle Team

Place Name Time
1. City Of Glasgow 14-17 8:39.36
7. City Of Glasgow 11-13 9:27.56

Back to Table of Contents