Contact details

COGST Office:
Mon,Wed-Fri 10-2pm Tue 3.30-7pm
0141 287 5447
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Facebook Image
Follow Us On Twitter - Image

 

button website sign up button club shop
button join our club button team unify

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Glasgow Swimmers results

Heats Womens 50m Freestyle
Heats Mens 50m Freestyle
Heats Womens 50m Backstroke
Heats Mens 50m Backstroke
Heats Mens 50m Butterfly
Womens 800m Freestyle
Mens 800m Freestyle
Final Mens 50m Butterfly
Heats Womens 100m Backstroke
Heats Mens 100m Backstroke
Girls 13/14 Years 100m Breaststroke
Boys 13/14 Years 100m Breaststroke
Girls 12 Years/Under 100m Freestyle
Boys 12 Years/Under 100m Freestyle
Womens 200m Breaststroke
Mens 200m Breaststroke
Girls 13/14 Years 200m Backstroke
Womens 400m Freestyle
Mens 400m Freestyle
Girls 13/14 Years 400m Ind.Medley
Final Womens 100m Backstroke
Womens 1500m Freestyle
Heats Womens 100m Freestyle
Heats Mens 100m Freestyle
Girls 13/14 Years 100m Butterfly
Boys 13/14 Years 100m Butterfly
Girls 12yrs/Under 100m Breaststroke
Boys 12yrs/Under 100m Breaststroke
Womens 200m Butterfly
Mens 200m Butterfly
Girls 13/14 Years 200m Freestyle
Womens 200m Individual Medley
Mens 200m Individual Medley
Girls 12yrs/Under 200m Ind.Medley
Boys 12 Years/Under 200m Ind.Medley
Final Womens 100m Freestyle
Final Mens 100m Freestyle
Fastest Heats Womens 1500m Freestyle
Heats Womens 100m Breaststroke
Girls 13/14 Years 100m Backstroke
Girls 12yrs/Under 100m Backstroke
Boys 12 Years/Under 100m Backstroke
Womens 200m Backstroke
Mens 200m Backstroke
Girls 13/14 Years 200m Breaststroke
Boys 13/14 Years 200m Breaststroke
Womens 400m Individual Medley
Mens 400m Individual Medley
Girls 13/14 Years 400m Freestyle
Boys 13/14 Years 400m Freestyle
Mens 1500m Freestyle
Girls 13/14 Years 100m Freestyle
Heats Mens 100m Butterfly
Girls 12 Years/Under 100m Butterfly
Boys 12 Years/Under 100m Butterfly
Girls 13/14 Years 200m Butterfly
Womens 200m Freestyle
Mens 200m Freestyle
Girls 12 Years/Under 400m Freestyle
Boys 12 Years/Under 400m Freestyle
Girls 13/14 Years 200m Ind.Medley
Final Mens 100m Butterfly
Fastest Heats Mens 1500m Freestyle
Fastest Heats Mens 1500m Freestyle

Heats Womens 50m Freestyle

Place Name AaD Time
8. Rona KEAY 14 30.05

Back to Table of Contents

Heats Mens 50m Freestyle

Place Name AaD Time
26. Stuart R THORN 16 27.66

Back to Table of Contents

Heats Womens 50m Backstroke

Place Name AaD Time
17. Amie REID 14 36.44
26. Rachel C McDONALD 12 37.67

Back to Table of Contents

Heats Mens 50m Backstroke

Place Name AaD Time
24. Glenn C McINTOSH 12 35.15

Back to Table of Contents

Heats Mens 50m Butterfly

Place Name AaD Time
1. Oliver A JAMES 18 27.52
22. Stuart R THORN 16 31.76

Back to Table of Contents

Womens 800m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Lorna SMITH 16 9:08.17
3. Danielle BERRY 16 9:24.53
5. Katie E SPALDING 14 9:38.26
6. Sarah MacLEAN 12 9:42.23
7. Ruth MacLEAN 14 9:48.80
8. Abigail M McLELLAN 13 9:52.19
11. Rona KEAY 14 10:08.62
15. Kerri HOLMES 14 10:39.89

Back to Table of Contents

Mens 800m Freestyle

Place Name AaD Time
2. Aladair M REID 15 9:16.65

Back to Table of Contents

Final Mens 50m Butterfly

Place Name AaD Time
1. Oliver A JAMES 18 26.74

Back to Table of Contents

Heats Womens 100m Backstroke

Place Name AaD Time
1. Lorna SMITH 16 1:08.63
10. Vicky OFFICER 15 1:15.66

Back to Table of Contents

Heats Mens 100m Backstroke

Place Name AaD Time
9. Jamie G FORREST 17 1:08.42
16. Glenn C McINTOSH 12 1:13.98

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 100m Breaststroke

Place Name AaD Time
1. Ruth MacLEAN 14 1:17.45
5. Alana M MILLER 13 1:26.02
6. Sophie G DORRIAN 14 1:26.43
14. Cara PURDIE 13 1:34.00

Back to Table of Contents

Boys 13/14 Years 100m Breaststroke

Place Name AaD Time
7. Vasili GORDEYEV 14 1:22.99

Back to Table of Contents

Girls 12 Years/Under 100m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Sarah MacLEAN 12 1:04.90

Back to Table of Contents

Boys 12 Years/Under 100m Freestyle

Place Name AaD Time
3. Glenn C McINTOSH 12 1:06.89
7. Jack WALKER 11 1:08.57
8. Ross T MACKAY 12 1:08.63
9. Jamie McKINLEY 11 1:08.76
12. Jack HARRIS 11 1:10.50
15. Graeme SPALDING 12 1:11.70

Back to Table of Contents

Womens 200m Breaststroke

Place Name AaD Time
10. Sophie G DORRIAN 14 3:07.54

Back to Table of Contents

Mens 200m Breaststroke

Place Name AaD Time
1. Michael J JAMIESON 16 2:32.46

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 200m Backstroke

Place Name AaD Time
2. Rona KEAY 14 2:35.38
4. Abigail M McLELLAN 13 2:37.45
6. Ruth MacLEAN 14 2:38.10
8. Nicole GORMAN 14 2:39.31

Back to Table of Contents

Womens 400m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Lorna SMITH 16 4:29.07
3. Danielle BERRY 16 4:42.15
4. Laura L GALBRAITH 15 4:48.05

Back to Table of Contents

Mens 400m Freestyle

Place Name AaD Time
5. Jamie G FORREST 17 4:26.35
16. Michael J JAMIESON 16 4:47.17

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 400m Ind.Medley

Place Name AaD Time
1. Fiona M O'PREY 13 5:31.21
4. Rona KEAY 14 5:41.19
6. Megan E SYDENHAM 14 5:43.00
11. Kerri HOLMES 14 5:58.36
12. Cara C PURDIE 13 6:00.84

Back to Table of Contents

Final Womens 100m Backstroke

Place Name AaD Time
1. Lorna SMITH 16 1:07.60

Back to Table of Contents

Womens 1500m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Katie E SPALDING 14 18:09.74
2. Abigail M McLELLAN 13 18:19.43

Back to Table of Contents

Heats Womens 100m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Danielle BERRY 16 1:02.31
9. Ruth MacLEAN 14 1:04.57

Back to Table of Contents

Heats Mens 100m Freestyle

Place Name AaD Time
2. Oliver A JAMES 18 56.30
7. David R SHEWAN 16 57.89

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 100m Butterfly

Place Name AaD Time
1. Cheryl M BOND 13 1:12.10
2. Fiona M O'PREY 13 1:12.20

Back to Table of Contents

Boys 13/14 Years 100m Butterfly

Place Name AaD Time
17. Ciaran DOHERTY 13 1:18.67

Back to Table of Contents

Girls 12yrs/Under 100m Breaststroke

Place Name AaD Time
17. Katie J ROBERTSON 12 1:36.57
18. Georgina E SELLYN 10 1:37.31

Back to Table of Contents

Boys 12yrs/Under 100m Breaststroke

Place Name AaD Time
9. Jack D WALKER 12 1:34.96
15. Graeme SPALDING 12 1:39.76
16. Glenn C McINTOSH 12 1:39.99

Back to Table of Contents

Womens 200m Butterfly

Place Name AaD Time
2. Laura L GALBRAITH 15 2:41.10
3. Sarah MacLEAN 12 2:42.00

Back to Table of Contents

Mens 200m Butterfly

Place Name AaD Time
1. David R SHEWAN 16 2:12.80
Aladair M REID 15 DQ

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 200m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Ruth MacLEAN 14 2:14.72
2. Fiona M O'PREY 13 2:14.85
4. Katie E SPALDING 14 2:18.73
6. Nicole GORMAN 14 2:22.17
7. Abigail M McLELLAN 13 2:22.24
10. Megan E SYDENHAM 14 2:24.48
17. Rona KEAY 14 2:28.10
18. Cheryl M BOND 13 2:28.34
20. Kerri HOLMES 14 2:29.78
22. Sophie G DORRIAN 14 2:30.86

Back to Table of Contents

Womens 200m Individual Medley

Place Name AaD Time
1. Lorna SMITH 16 2:23.78

Back to Table of Contents

Mens 200m Individual Medley

Place Name AaD Time
2. Oliver A JAMES 18 2:18.54
4. David R SHEWAN 16 2:22.19

Back to Table of Contents

Girls 12yrs/Under 200m Ind.Medley

Place Name AaD Time
1. Sarah MacLEAN 12 2:38.27
11. Robynne E SYDENHAM 11 2:53.12
12. Katie J ROBERTSON 12 2:53.15
19. Stephanie A CARR 12 2:58.12
20. Megan L DONNELLY 11 2:58.68
22. Emma J QUEARNS 12 2:59.86

Back to Table of Contents

Boys 12 Years/Under 200m Ind.Medley

Place Name AaD Time
2. Glenn C McINTOSH 12 2:41.95
4. Ross T MACKAY 12 2:43.66
7. George ELDER 11 2:50.15
9. Jack D WALKER 12 2:50.81
10. Jamie McKINLEY 11 2:50.82
14. Jack HARRIS 11 2:55.28
15. Graeme SPALDING 12 2:57.36
21. Cameron A SOMMERVILLE 11 3:05.84

Back to Table of Contents

Final Womens 100m Freestyle

Place Name AaD Time
2. Danielle BERRY 16 1:01.36

Back to Table of Contents

Final Mens 100m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Oliver A JAMES 18 54.96

Back to Table of Contents

Fastest Heats Womens 1500m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Katie E SPALDING 14 18:09.74
2. Abigail M McLELLAN 13 18:19.43

Back to Table of Contents

Heats Womens 100m Breaststroke

Place Name AaD Time
Ruth MacLEAN 14 DQ

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 100m Backstroke

Place Name AaD Time
2. Rona KEAY 14 1:13.14
4. Nicole GORMAN 14 1:15.37
5. Fiona M O'PREY 13 1:15.38
13. Abigail M McLELLAN 13 1:17.77

Back to Table of Contents

Girls 12yrs/Under 100m Backstroke

Place Name AaD Time
3. Sarah MacLEAN 12 1:16.35
11. Katie J ROBERTSON 12 1:21.11
18. Emma J QUEARNS 12 1:23.90

Back to Table of Contents

Boys 12 Years/Under 100m Backstroke

Place Name AaD Time
3. Glenn C McINTOSH 12 1:14.41
4. Ross T MACKAY 12 1:14.99
6. Jack D WALKER 12 1:17.76
16. Jamie McKINLEY 11 1:24.81

Back to Table of Contents

Womens 200m Backstroke

Place Name AaD Time
1. Lorna SMITH 16 2:20.44
4. Vicky OFFICER 15 2:37.78
12. Rachel C McDONALD 12 2:50.28
14. Katie ROBERTSON 12 2:52.26
16. Stephanie CARR 12 2:54.68
17. Emma J QUEARNS 12 3:01.87

Back to Table of Contents

Mens 200m Backstroke

Place Name AaD Time
3. Jamie G FORREST 17 2:21.45
12. Glenn C McINTOSH 12 2:36.08

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 200m Breaststroke

Place Name AaD Time
1. Ruth MacLEAN 14 2:45.28
5. Alana M MILLER 13 3:00.55

Back to Table of Contents

Boys 13/14 Years 200m Breaststroke

Place Name AaD Time
4. Vasili GORDEYEV 14 2:56.91

Back to Table of Contents

Womens 400m Individual Medley

Place Name AaD Time
1. Lorna SMITH 16 5:00.23
4. Sarah MacLEAN 12 5:36.31
5. Laura L GALBRAITH 15 5:39.49
7. Katie ROBERTSON 12 6:02.97

Back to Table of Contents

Mens 400m Individual Medley

Place Name AaD Time
1. David R SHEWAN 16 4:53.33
3. Jamie G FORREST 17 4:58.99

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 400m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Fiona M O'PREY 13 4:43.81
4. Abigail M McLELLAN 13 4:54.53
6. Rona KEAY 14 4:58.02
13. Megan E SYDENHAM 14 5:11.43
14. Kerri HOLMES 14 5:13.30
16. Sophie G DORRIAN 14 5:16.85

Back to Table of Contents

Boys 13/14 Years 400m Freestyle

Place Name AaD Time
10. Ciaran A DOHERTY 13 5:02.58
11. Shaun Falconer 13 5:06.60

Back to Table of Contents

Mens 1500m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Jamie G FORREST 17 17:12.93

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 100m Freestyle

Place Name AaD Time
2. Ruth MacLEAN 14 1:03.95
4. Fiona M O'PREY 13 1:05.44
5. Nicole GORMAN 14 1:05.71
10. Alexis SMITH 14 1:08.32
11. Megan E SYDENHAM 14 1:08.42
18. Sophie G DORRIAN 14 1:09.41
20. Kerri HOLMES 14 1:10.34
21. Cheryl M BOND 13 1:10.55

Back to Table of Contents

Heats Mens 100m Butterfly

Place Name AaD Time
3. David R SHEWAN 16 1:02.48
5. Michael J JAMIESON 16 1:03.60

Back to Table of Contents

Girls 12 Years/Under 100m Butterfly

Place Name AaD Time
3. Sarah MacLEAN 12 1:16.21
13. Robynne E SYDENHAM 11 1:25.92
15. Megan L DONNELLY 11 1:26.38

Back to Table of Contents

Boys 12 Years/Under 100m Butterfly

Place Name AaD Time
2. Graeme SPALDING 12 1:17.09
3. Ross T MACKAY 12 1:17.17
4. Glenn C McINTOSH 12 1:17.29
9. George ELDER 11 1:20.65
11. Jack D WALKER 12 1:21.92

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 200m Butterfly

Place Name AaD Time
1. Cheryl M BOND 13 2:40.09
3. Cara C PURDIE 13 2:48.80
5. Abigail M McLELLAN 13 2:50.33

Back to Table of Contents

Womens 200m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Danielle BERRY 16 2:09.96
2. Lorna SMITH 16 2:10.53
9. Laura L GALBRAITH 15 2:22.55
11. Alexis SMITH 14 2:25.93

Back to Table of Contents

Mens 200m Freestyle

Place Name AaD Time
2. Oliver A JAMES 18 2:00.95
4. David R SHEWAN 16 2:05.43
12. Michael J JAMIESON 16 2:11.90

Back to Table of Contents

Girls 12 Years/Under 400m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Sarah MacLEAN 12 4:49.58
9. Robynne E SYDENHAM 11 5:16.48
12. Megan L DONNELLY 11 5:18.40
18. Stephanie A CARR 12 5:33.19

Back to Table of Contents

Boys 12 Years/Under 400m Freestyle

Place Name AaD Time
2. Glenn C McINTOSH 12 4:52.83
3. Ross T MACKAY 12 4:55.96
5. Jack D WALKER 12 5:06.30
6. Graeme SPALDING 12 5:08.14
9. Jamie McKINLEY 11 5:09.56
11. Jack HARRIS 11 5:20.54
13. Cameron A SOMMERVILLE 11 5:30.46
14. George ELDER 11 5:36.91

Back to Table of Contents

Girls 13/14 Years 200m Ind.Medley

Place Name AaD Time
3. Fiona M O'PREY 13 2:38.43
5. Nicole GORMAN 14 2:39.93
8. Rona KEAY 14 2:43.79
9. Alana M MILLER 13 2:43.95
18. Megan E SYDENHAM 14 2:48.12
20. Abigail M McLELLAN 13 2:48.65
23. Kerri HOLMES 14 2:51.76

Back to Table of Contents

Final Mens 100m Butterfly

Place Name AaD Time
3. David R SHEWAN 16 1:01.93
6. Michael J JAMIESON 16 1:05.79

Back to Table of Contents

Fastest Heats Mens 1500m Freestyle

Place Name AaD Time
1. Jamie G FORREST 17 17:12.93

Back to Table of Contents